
Tímových hráčov chce azda každá firma. Ide o jednu z najčastejšie sa opakujúcich požiadaviek v rôznych typoch inzerátov, či už sa do firmy usilujeme prilákať programátorov, obchodníkov, členov projektových tímov, alebo stavbárov. Aký ale vlastne má byť uchádzač, ktorý tejto požiadavke vyhovie? Stačí, ak k nám bude prívetivý a prípadne nás občas pobaví dobrým vtipom? Alebo chceme niekoho, kto na svoje plecia vezme väčšinu práce a nám ostatným dopraje, aby sme si v práci zahrali obľúbené hry? O tímovej práci sme už kedysi písali tu, ale keďže veci sa v psychologickej vede aj v živote za takmer 10 rokov posunuli, nezaškodí sa k téme vrátiť.
Hoci sa tímová práca obvykle vníma ako jednoliata kompetencia, v skutočnosti sa skladá z viacerých pod-oblastí, z ktorých si každá zasluhuje osobitnú pozornosť a v rôznych tímoch môže nadobúdať rôzny význam. Medzi takéto pod-oblasti patrí schopnosť efektívnej komunikácie, kolektívne orientované správanie, adaptabilita na zmeny, schopnosť monitorovať a hodnotiť výkony iných členov tímu a poskytovanie konštruktívnej spätnej väzby. Ďalšie kritické aspekty zahŕňajú zdieľané situačné povedomie, obetavosť a lojalitu k tímovým cieľom, ako aj preferenciu skupinových činností pred individuálnymi. Každá z týchto pod-oblastí prispieva k celkovému úspechu tímovej práce a preto môže byť dôležité sa vedieť na ne individuálne dopýtať v rámci výberového pohovoru. Z rôznych zdrojov a aj za pomoci AI sme pre vás zozbierali behaviorálne otázky na postihnutie niekoľkých dôležitých súčastí kompetencie tímová práca, z ktorých si môžete zostaviť vlastnú batériu na jej odhadnutie.
Monitorovanie – tendencia ostať znalý a vedomý si toho, čo sa deje v tíme aj mimo neho, môže ovplyvniť tímový úspech
- Opíšte situáciu, keď ste potrebovali starostlivo vnímať výkon svojich kolegov v tíme. Ako ste sa postarali o to, aby ste boli informovaní o ich pokroku a výsledkoch? Ako ste reagovali na u nich identifikované silné stránky a oblasti na zlepšenie?
- Spomeňte si na prípad, keď ste museli poskytnúť spätnú väzbu niektorému členovi tímu týkajúcu sa jeho výkonu alebo správania. Ako ste si vybrali správny čas a spôsob na poskytnutie tejto spätnej väzby? Aké boli výsledky tohto konkrétneho prístupu?
- Ako ste zabezpečili, aby bola spätná väzba, ktorú ste poskytovali svojim kolegom, konštruktívna a motivujúca? Môžete uviesť príklady spätnej väzby, ktoré pomohli členom tímu zlepšiť ich výkon a zapájať sa do tímovej práce efektívnejšie?
- Opíšte situáciu, keď ste museli riešiť nedostatočný výkon niektorého člena tímu. Ako ste identifikovali príčiny tohto nedostatočného výkonu a aké kroky ste podnikli na podporu zlepšenia? Ako ste sa pri tom vyhli konfliktu alebo zníženiu motivácie dotknutého člena tímu?
- Ako ste sa starali o to, aby bola spätná väzba, ktorú ste Vy dostávali od ostatných členov tímu, využitá na vaše vlastné zlepšenie? Môžete uviesť príklady, ako ste reagovali na konkrétne odporúčania alebo pripomienky a ako ste ich integrovali do svojej práce?
- Spomeňte si na situáciu, keď ste si všimli, že niektorý člen tímu je preťažený. Ako ste to riešili?
- Ako ste zvládli situáciu, keď ste si uvedomili, že niektorí členovia tímu nie sú zapojení do diskusie alebo rozhodovania?
- Ako ste riešili situáciu, keď ste si uvedomili, že tím sa odchyľuje od stanovených cieľov alebo termínov?
Zdieľané situačné povedomie – želaný dôsledok monitorovania, jednoducho znamená, že dvaja alebo viacerí ľudia majú spoločne chápaný mentálny model – mentálny obraz toho, čo sa momentálne deje a toho, čo sa stane v budúcnosti. Príkladom môže byť skupina lekárov a zdravotníckych pracovníkov spolupracujúcich pri operácii, ktorí v ideálnom prípade vedia presne čo sa deje, bez toho, že by si to museli zložito vysvetľovať navzájom.
- Zažili ste už situáciu, že členovia tímu nemali rovnaké informácie a porozumeli aktuálnemu stavu projektu (tomu čo sa deje) každý po svojom? Čo ste zo svojej strany urobili pre to, aby boli všetci na rovnakej vlne?
- Ako ste reagovali, keď ste zistili, že niektorí členovia tímu nepochopili inštrukcie alebo zadania rovnako ako Vy? Čo ste urobili, aby ste im pomohli a zabezpečili, že všetci budú mať rovnaký obraz v hlavách?
- Pomýlili ste sa niekedy v práci len preto, že ste nevedeli to čo ostatní? Povedzte nám viac o takej situácii.
- Ako manažér, ako ste zabezpečili, aby všetci členovia tímu mali stále všetky potrebné informácie v aktuálnej podobe?
- Spomeňte si na situáciu, kedy ste museli spolupracovať s členmi tímu na diaľku alebo v rôznych časových pásmach. Čo presne ste robili, aby sa všetky informácie od vás dostali ku kolegom a naopak aby ste vedeli všetko podstatné od nich?
Adaptabilita – ochota a schopnosť človeka prispôsobiť sa zmeneným okolnostiam, byť skôr flexibilný než tvrdohlavý či až rigídny, s nemennými výhradami. Vlastne ide o odovzdanie nejakých vlastných preferencií v prospech tímových potrieb.
- Spomeňte si na prípad, kedy ste sa stretli s neočakávanými zmenami v pracovnom prostredí alebo cieľoch tímu. Ako ste reagovali na tieto zmeny a aké kroky ste podnikli, aby ste dosiahli ciele napriek novým podmienkam?
- Ako ste zvládli situáciu, keď ste museli pracovať s členmi tímu, ktorí mali odlišné pracovné štýly alebo prístupy k riešeniu problémov? Aké kroky ste podnikli, aby ste dosiahli harmonickú a efektívnu spoluprácu?
- Môžete uviesť príklady z minulosti, ako ste sa aktívne učili novým zručnostiam alebo hľadali spôsoby, ako sa lepšie prispôsobiť novým situáciám?
- Opíšte situáciu, kedy ste sa museli rýchlo prispôsobiť novému tímu alebo projektu. Ako ste sa postarali o to, aby ste sa efektívne integrovali a prispeli k úspechu tímu?
- Stali sa vo Vašich predchádzajúcich zamestnaniach nejaké zmeny, pri ktorých ste prejavili zásadový prístup a odmietli sa s nimi vyrovnať? Povedzte nám o tom podrobnejšie.
Podpora tímového ducha a kolektívna orientácia – nenahradzuje podporu tímovej produktivity, s čím si ju niektorí zamieňajú. Napriek tomu ide o celkom dôležitú kvalitu. Tímový duch je pozitívna a podporná atmosféra v rámci skupiny jednotlivcov, ktorí pracujú na dosiahnutí spoločného cieľa. Vlastne ide o spôsob myslenia a konania, ktorý ukazuje lojalitu k vlastnému tímu a jeho členom.
- Ako sa podieľate na vytváraní pozitívnej atmosféry v tíme? Môžete uviesť príklady konkrétnych akcií, ktoré ste v minulosti podnikli na podporu dobrých vzťahov v tíme?
- Spomeňte si na situáciu, keď ste v tíme zažili napätie alebo konflikt. Aké kroky ste podnikli na obnovenie harmónie a zlepšenie vzájomných vzťahov?
- Obetovali ste niekedy niečo vlastné v prospech tímu alebo niektorého z jeho členov?
- Stalo sa niekedy, že niektorý člen tímu potreboval Vašu pomoc alebo podporu na dokončenie úlohy, aj keď to znamenalo, že musíte odložiť alebo zmeniť svoje vlastné plány?
- Pracovali ste niekedy v tíme, v ktorom boli zlé vzťahy medzi členmi? Ako sa to prejavovalo?
- Vyslovili ste niektorému zo spolupracovníkov v tíme uznanie čo pochvalu? V akej situácii to bolo?
- Nastala niekedy situácia, že ste sa iniciatívne ujali dodatočných povinností alebo nadčasov, aby bol dosiahnutý tímový cieľ?
- Stalo sa niekedy, že ste uprednostnili samostatnú činnosť pred spoluprácou s inými? Čo je najväčší kus práce, ktorý ste doteraz odviedli bez toho, že by ste spolupracovali s inými?
Pokračovanie nabudúce..