Aké pracovné ponuky sú na vianočnom trhu práce?

Pracovné portály prinášajú inzeráty rôzneho druhu počas celého roka. V čase pred Vianocami sa však ich ponuka rozširuje aj o jednu špecifickú kategóriu pracovných pozícií: tie vianočné. Niektoré sú všednejšie, iné naopak bizardné. V tomto článku sme sa rozhodli spomenúť tie, ktoré nás najviac zaujali:

Hlavný dizajnér vianočného stromčeka

Ozdobovanie vianočného stromčeka patrí medzi najobľúbenejšie vianočné aktivity. A predstavte si, že za túto činnosť dostanete ešte aj zaplatené! Neznie to ako vysnívaná práca?

Hlavný dizajnér vianočného stromčeka však nemôže byť len obyčajný „zdobič“, ktorý vešia vianočné ozdoby podľa toho, ako sa mu zachce. Ide o veľmi zodpovednú úlohu vyžadujúcu riadku dávku citu pre (vianočnú) estetiku. A bodaj by nie, veď na výsledok práce nachádzajúci sa zvyčajne na verejnom mieste hľadia davy ľudí. 

Podľa viacerých zdrojov ide o jednu z najpopulárnejších pracovných ponúk. K jej finančnému ohodnoteniu sme sa nedostali, nie je však v tomto prípade dôležitejší účel ako plat? 🙂

Vianočný party DJ

Predvianočné obdobie je charakteristické zvýšeným výskytom vianočných večierkov. Aj keď v dnešnej digitálnej dobe nie je žiadny problém zabezpečiť hudbu cez hudobné aplikácie a reproduktory, niektorí stále vsádzajú na klasiku a objednávajú si tzv. vianočného DJa.

Jeho úloha nie je až tak náročná: playlist pre takéto udalosti je viac-menej jasný, hlavnou zodpovednosťou DJa je tak jednotlivé pesničky vhodne namiešať a zmixovať. V Británii je možné zarobiť si takto aj 15 libier  (cca 18 eur) za hodinu. 

Pokladač vianočného osvetlenia na stromy

Hoci v súčasnosti sa vonkajšie stromy zdobia skôr za pomoci zdvižnej techniky, na niektorých miestach možno stále nájsť tradičných „lezcov na stromy“. Tí pokladajú osvetlenie (prípadne iné ozdoby) na strom vlastnoručne, a to aj v slušne vysokých výškach. Či je platové ohodnotenie tejto práce hodné takéhoto riskovania je už na každého posúdení: napríklad za položenie osvetlenia na 15 metrový eukalyptus je ponúkaná finančná odmena 34 eur. 

Hlavný pekár pre vianočné pečivo

S vianočným obdobím narastá aj dopyt pre špeciálne druhy vianočného pečiva a zákuskov. Niektoré pekárne a cukrárne pre tieto účely zamestnávajú pekárov špecificky zameraných na výrobu sladkých pochutín spojených s Vianocami. V Británii si takíto pekári dokážu zarobiť cca 13 libier (približne 15,5 eur) za hodinu. 

Privátny vianočný šéfkuchár

Toto povolanie je v našich zemepisných šírkach zatiaľ len ťažko predstaviteľné, v zahraničí sa však v dnešnej uponáhľanej a hektickej dobe stáva viac a viac realitou.

Čoraz viac zaneprázdnení členovia rodín niekedy jednoducho nemajú časové a fyzické kapacity na prípravu vianočnej večere. Z tohto dôvodu si prenajímajú kuchárov, ktorí celú štedrovečernú hostinu pripravia za nich. Finančná odmena je celkom slušná: za prípravu vianočnej večere pre jednu rodinu kuchár zarobí v priemere 650 eur. Nevýhodou tohto povolania môže byť fakt, že už Vám nezostane energia na prípravu vlastnej vianočnej hostiny…

Osobný vianočný nákupca

Toto povolanie možno chápať v dvoch rovinách. Prvá je pozícia osobného nákupcu v určitej predajni. Ľudia sú pri hľadaní vianočných darčekov často bezradní a nerozhodní. To si všimli aj obchodné reťazce, ktoré práve z tohto dôvodu často obohacujú rady svojich zamestnancov o špecialistov. Ich úlohou je poradiť zákazníkovi najvhodnejšie vianočné darčeky. Osobný nákupca je viac ako asistent predaja: je oveľa viac orientovaný priamo na konkrétneho zákazníka, jeho predstavy a potreby a jeho úlohou je vytvoriť si so zákazníkom (podľa možnosti pozitívny 🙂 ) vzťah. Úspešný nákupca si vo vianočnom období zarobí aj 230 eur denne.

Ešte o niečo vyšším levelom osobného nákupcu je človek, ktorý priamo zháňa a kupuje vianočné darčeky namiesto jeho chlebodarcu. Táto služba je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú čas (alebo trpezlivosť 🙂 ) zhánať a kupovať vianočné darčeky v ich réžii. Preto si najímajú osobných nákupcov, ktorým povedia viac či menej presné predstavy o darčekoch pre jednotlivých blízkych (ako aj finančného budgetu na jednotlivé z nich). Finančné ohodnotenie je závislé na dohode medzi nákupcom a klientom.

Dôležitou kvalitou osobných nákupcov je zmysel pre detail a schopnosť pretaviť predstavy svojich klientov či zákazníkov do nápaditých a uspokojivých riešení.  

Santa alebo vianočný škriatok

Ako by sme mohli zabudnúť na jedno z najlegendárnejších povolaní súvisiacich s Vianocami? Aj keď práca Santu či vianočného škriatka je stále typickejšia pre zahraničie ako pre Slovensko, popularita tohto povolania začína byť vysoká aj u nás.

Požiadavky na Santu či vianočného škriatka sú rôznorodé: v niektorých inzerátoch hľadajú priamo vyškolených hercov, pre iných sú postačujúci milí, komunikatívni a hlavne trpezliví ľudia, ktorí vedia, ako na deti. 

A čo taký Santa alebo vianočný škriatok musí počas svojej pracovnej služby urobiť? Niekde ide „len“ o pózovanie pred fotoaparátom s deťmi na kolene a počúvanie ich vianočných želaní, ak sa však rozhodnete reagovať na pozíciu Santu či škriatka pre detské (niekedy aj dospelácke) oslavy, vedzte, že prítomných budete musieť vedieť aj zabaviť a hrať sa s nimi. 

Zárobok vianočnej postavičky môže byť rôzny: pri pózovaní v obchodnom dome priemerný Santa zarobí okolo 8 eur na hodinu, ak sa však živí profesionálnym vystupovaním a hrá Santu na rôznych eventoch či súkromných oslavách, jeho platové ohodnotenie môže byť aj 400-450 eur za pár hodín práce. V tomto prípade sa však očakáva, že si kostým a potrebné vybavenie zabezpečíte sami.