Dobrý výber čerstvých absolventov – prečo a ako?

Čas štátnic za nami a na trh nám pribudli  čerství absolventi vysokých škôl. Čakajú ich dôležité rozhodnutia o tom akú oblasť si zvoliť a o aké pozície sa uchádzať. Niektoré spoločnosti preferujú kandidátov so skúsenosťami. Tvrdia – „Mladí nie sú stabilní, zaučia sa a po čase odídu“ alebo „majú vysoké nároky a nie sú zvyknutí robiť“. Často možno počuť najmä kritiku na ich slabé pracovné návyky, lenivosť („najradšej by nerobili nič a brali za to peniaze“), či neochotu a príliš neformálne spôsoby, ktorá rezonuje v radách starších. Ak i Vy pozeráte na absolventa cez prsty a v duchu akože „čo mi toto mladé ucho chce hovoriť …“, nepodliehajte predsudkom – absolventi toho môžu aj za krátky čas veľmi veľa ponúknuť.

Ak stále premýšľate, či si životopis absolventa nechať alebo odsunúť, zvážte ich nasledovné výhody:

Sú platovo dostupní

Hoci v praxi čoraz viac počúvame, že ich platové požiadavky sú „prehnane vysoké“, môže to byť preto, lebo sami idú do riadneho pracovného života prvýkrát a ich očakávania treba často prispôsobiť realite (najlepšie ešte počas výberového konania). Majú však veľký potenciál, a Vy im nemusíte dať tak vysoký plat, ako skúsenému pracovníkovi.

Sú pripravení meniť sa

Absolventi sú zvyknutí neustále sa učiť. Často sú ako nepopísaná tabuľa, otvorení novým nápadom a skúsenostiam. Môžete ich „vyškoliť“ presne podľa Vašich predstáv. Je jednoduchšie zaučiť nováčika bez akýchkoľvek „pracovných schém“, než preučiť niekoho k novým spôsobom, keď tie staré má už niekoľko rokov zžité. Flexibilita absolventov je jednou z ich najväčších výhod.

Majú dobré zručnosti pre business

Počas štúdia získali dôležité zručnosti ako komunikácia, schopnosť prezentácie, riešenie problémov, organizácia či analýza dát. Veľa z nich aplikovalo akademické zručnosti aj na stážach u konkurencie. Tieto ich vedomosti a skúsenosti môžete výborne využiť!

Nová perspektíva

Absolventi majú nové nápady a iný pohľad. Sú ako čerstvý vietor a môžu podporiť súťaživosť, ktorá podporuje efektivitu a produktivitu v tíme. Predstavte si tú diverzitu pracovného tímu, ktorú získate!

Rýchlosť

Absolventi sa dokážu veľmi rýchlo zdokonaľovať, čím môžu poskytnúť okamžitú návratnosť investície. Sú nadšení, radi skúšajú nové výzvy a sú schopní adaptovať sa na zmeny rýchlejšie než zabehnutý pracovník, obzvlášť ak ide o moderné technológie alebo obchodné riešenia.

Ako si dobre vybrať absolventa?

Nábor

Štúdia CareerBuilder 2015 Candidate behavior survey zistila, že absolventi využívajú až do 18 zdrojov pri hľadaní práce (nástenky, sociálne siete, vyhľadávače, online recenzie …). Dostaňte sa do povedomia viacerými kanálmi (napr. videá alebo blogy o pracovných pozíciách) a Vaše šance sa zvýšia. Jednou z najlepších možností je spojiť sa s nimi tam, kde sa zdržiavajú najčastejšie – priamo v škole. Na konci semestra sú zvyčajne vyťažení prácami a skúškami a nebudú aktívne hľadať zamestnanie. Preto efektívnejšie, než na nich čakať, je ísť priamo za nimi – môžete dostať tých vynikajúcich skôr, než ich rozchytá konkurencia!

Výber

Podľa prieskumu Chronicle of higher education (už v roku 2012) boli pracovné skúsenosti počas štúdia vyššie hodnotené ako akademické zručnosti. Zamestnávatelia viac prihliadajú na stáže, zamestnanie počas štúdia, dobrovoľníctvo a mimoškolské aktivity. Študenti sa však často kvalifikujú na najlepšie stáže práve dobrými známkami a výsledkami. Spoločnosti teda prihliadaním na stáže hodnotia nepriamo aj akademický úspech. Prospech môže byť i pre Vás dôležitým indikátorom – tak, ako absolvent pristupoval k svojmu štúdiu, bude pravdepodobne pristupovať i k práci (bol svedomitý študent, alebo flákač?) Nezabudnite sa však spýtať na dôvody jeho výsledkov (možno nemal červený diplom lebo sa popri škole venoval športu na najvyššej úrovni, i to Vám povie veľa).

Ale ako zistiť, či je absolvent kompetentný, ak nemá za sebou žiadne pracovné skúsenosti?

Nuž, ak chcete hodnotiť kompetencie ako tímovú spoluprácu, plánovanie a organizáciu či komunikáciu, sú to zručnosti, ktoré ak človek má, prejaví kdekoľvek. Teda aj počas štúdia či dobrovoľníctva. Ak je absolvent organizovaný a plánovitý, dobre si zariadil čas na odovzdanie diplomovej práce; ak je tímový hráč, pomohol kolegom v skupinovom školskom projekte. Opýtajte sa ho na to!

Čo ponúknuť ako spoločnosť?

Absolventi s výbornými akademickými výsledkami a zoznamom zahraničných stáží, sen každého recruitera, sú žiaľ na trhu nedostatkový tovar. Ak ale kandidát – absolvent nemá požadovaný súbor zručností, nemusíte sa ho vzdávať. Ponúknite mu tréning, kde tieto zručnosti vybudujete. Absolventom naviac dáte príležitosť kariérneho rozvoja.

Dobrou cestou je aj ponúkanie kvalitných benefitov. Pre absolventov môžu byť často priorita. Veľa z nich sa túži osamostatniť od rodičov a byť nezávislými. Zdôraznite preto celý balíček od platu, poistenia, platenej dovolenky, tréningov až po výhody, ktoré sa im zapáčia – flexibilita, možnosť práce z domu a pod.

… a čomu sa radšej vyhnúť?

Nie vždy prichádza láska na prvý pohľad. Podľa výskumov Society of human resource management63 % výberových rozhodnutí urobia recruiteri v priebehu prvých 4,3 minút interview. U absolventov to ale môže byť veľká chyba. Pamätajte, že toto je pravdepodobne prvý krát, čo sa absolvent pohovoru zúčastňuje a aj keď má excelentné zručnosti, nemusí ich vždy vedieť dobre odprezentovať.

Neuzatvárajte manželstvo po prvom týždni. Pred definitívnym verdiktom skúste spoznať kandidáta lepšie (môže spolu s CVčkom poslať vzorku školskej práce, projekt z relevantnej hodiny alebo mu dajte vypracovať nejakú úlohu ešte pred interview). Vzorky práce Vám pomôžu otestovať zručnosti kandidáta a zlepšiť predpovedanie jeho výkonu o 40 %.

Buďte milí, aj keď veci nie sú podľa Vašich predstáv. Prvý kontakt v kandidátovi zanechá dojem o Vašej spoločnosti. Ak sa k nemu nebudete správať počas výberového procesu s rešpektom, vystavíte ho dlhému čakaniu či nepríjemným mailom, zanecháte v ňom nepríjemný pocit, ktorý bude trvať roky (a verte, že absolvent má pred sebou dlhú kariéru) a nikdy neviete ako sa môže situácia otočiť … Myslite na Vašu reputáciu!

Absolvent Vám môže priniesť omnoho viac ako len starosti, ktorých sa obávate. Pri výbere sa sústreďte na solídny akademický základ, mimoškolské aktivity a nadšenie pracovať pre Vašu spoločnosť, a dobrý výber je zaručený.